woman wearing beige and red floral top leaning on gray concrete slab with white leather bag ontop

Modne inspiracje z kultowych filmów polskich

Polskie kino jest pełne unikalnych stylizacji, które do dzisiaj stanowią inspirację dla wielu projektantów mody. Znane polskie filmy z lat 70. i 80. to prawdziwe skarbnice inspiracji i pomysłów na stylizacje. W artykule tym przedstawiamy najciekawsze i najbardziej modne inspiracje z kultowych polskich produkcji filmowych.

 1. W stylu “Krótkiego filmu o miłości”
  “Krótki film o miłości” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego to historia dwóch młodych ludzi, którzy przypadkowo spotykają się w jednym z blokowisk. Stylizacje bohaterów filmu to przykład minimalistycznego, surowego i jednocześnie eleganckiego looku. Charakterystycznym elementem jest prosta i stonowana kolorystyka oraz minimalizm w dodatkach. Ta moda jest nadal bardzo aktualna i z powodzeniem można ją przenieść na dzisiejsze ulice.

 2. Kreacje w stylu “Człowieka z marmuru”
  Film “Człowiek z marmuru” w reżyserii Andrzeja Wajdy ukazuje historię młodego reżysera, który stara się oddać prawdę o życiu bohatera swojego filmu. Charakterystyczne dla tego filmu są stylizacje bohaterów, które nawiązują do lat 70. i mają charakterystyczny, nietuzinkowy styl. Wzorcem dla stylizacji z tego filmu może być retro look z wykorzystaniem kolorowych printów, nietypowych fasonów i oryginalnych dodatków.

 3. Inspiracje z “Człowieka z żelaza”
  “Człowiek z żelaza” w reżyserii Andrzeja Wajdy to film opowiadający historię kolejnego bohatera, który buntuje się przeciwko systemowi. W tym przypadku moda bohaterów jest nawiązaniem do stylu lat 80., charakteryzującego się futurystycznymi fasonami, metalicznymi dodatkami i mocnym akcentowaniem ramion. Stylizacje z tego filmu wciąż stanowią inspirację dla projektantów mody.

 4. Moda z “Idy”
  “Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego to film osadzony w realiach PRL-u, który ukazuje historię młodej zakonnicy odkrywającej swoje korzenie. Stylizacje bohaterów są bardzo skromne, surowe i minimalistyczne, z naciskiem na klasyczne i eleganckie fasony. Te proste, a zarazem wyrafinowane kreacje nadal cieszą się dużym powodzeniem w modowym świecie.

 5. Stylizacje z “Króla Lwa”
  “Król Lew” w reżyserii Juliana Tuwima to klasyka polskiego kina animowanego, która zainspirowała nie tylko młodszych widzów, ale również projektantów mody. Charakterystyczne dla tego filmu są kolorowe wzory inspirowane afrykańską sztuką ludową oraz stylizacje z motywem zwierząt. Te energetyczne i wyraziste wzory stają się coraz częściej obecne w kolekcjach modowych.

 6. Stylizacje z “Rewersu”
  Film “Rewers” w reżyserii Borysa Lankosza to historia pewnej rodziny z lat 50., której życie nie jest tak idealne, jak na pozór się wydaje. Charakterystyczne dla tego filmu są stylizacje bohaterów, które nawiązują do retro looku z lat 50. Wzorzec dla tych stylizacji to kobiece sukienki z falbanami, eleganckie garnitury oraz klasyczne dodatki, takie jak kokardy czy kapelusze.

 7. Inspiracje z “Skazani na Shawshank”
  “Skazani na Shawshank” to kultowy film w reżyserii Franka Darabonta, który jest adaptacją powieści Stephena Kinga. Inspiracja z tego filmu wynika z charakterystycznych stylizacji więźniów, nawiązujących do lat 40. i 50. Kreacje bohaterów charakteryzują się prostotą, surowością oraz mocnym akcentowaniem i wyrazistością kolorów, takich jak czerń, biel czy khaki. Takie stylizacje wciąż stanowią niezwykłą inspirację dla projektantów mody.

Podsumowując, polskie kultowe filmy to prawdziwa skarbnica inspiracji dla amatorów mody i projektantów. Wielowątkowe historie, charakterystyczne dla poszczególnych filmów, są również odzwierciedlone w stylizacjach bohaterów. Od minimalistycznego looku “Krótkiego filmu o miłości” po retro styl “Człowieka z marmuru” – każdy znajdzie coś dla siebie. Emocje i piękno polskiego kina przenoszą się także na modowe wybiegi.